Odpłatność Programy przedszkolne Zajęcia dodatkowe Rada Rodziców Prawa Dziecka Apel Twojego Dziecka deklaracja dostępności

„Nie ma dzieci – są ludzie”
- Janusz Korczak

KONWENCJA- jest to zbiór przepisów, które mówią jakie dzieci mają prawa i jak należy ich przestrzegać.

Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka w 1991 roku. Oznacza to, że zobowiązuje się do przestrzegania i szanowania praw wszystkich dzieci.

PRAWA DZIECKA

PRAWO DO ŻYCIA I ROZWOJUoznacza, że nikogo nie wolno pozbawić życia, a dorośli muszą stworzyć dziecku warunki do prawidłowego rozwoju.

PRAWO DO ŻYCIA BEZ PRZEMOCY I PONIŻANIA- oznacza, że bicie, znęcanie, okrutne i poniżające traktowanie są niedopuszczalne i karalne.

PRAWO DO WYCHOWANIA W RODZINIE- oznacza, że nikomu nie wolno zabrać dziecka od rodziców, chyba że z bardzo ważnych powodów: gdyby zdarzyło się, że rodzice będą osobno dziecko ma prawo do kontaktów z obojgiem rodziców.

PRAWO DO WYPOWIEDZI- oznacza, że w ważnych sprawach dotyczących dzieci - dziecko samo może wygłosić swoje zdanie, opinie, oświadczyć własną wolę.

PRAWO DO STOWARZYSZANIA- oznacza, że dziecko może należeć do organizacji młodzieżowych, jeżeli ma 16 lat samo decyduje o swojej przynależności.

PRAWO DO SWOBODY MYŚLI, SUMIENIA, RELIGII- oznacza, że jeżeli dziecko jest wystarczająco świadome - samo decyduje o swoim światopoglądzie, wcześniej jedynie rodzice mają prawo nim kierować.

PRAWO DO NAUKI- oznacza, że dziecko może się uczyć tak długo, jak pozwalają jego zdolności, jeżeli ma 6 lat może zacząć naukę w klasie "O".

PRAWO DO TOŻSAMOŚCI- oznacza, że dziecko musi mieć nazwisko, obywatelstwo, poznać swoje pochodzenie, mając 13 lat musi być zapytane o zgodę, gdyby miało zostać adoptowane, a także gdyby miało mieć zmienione nazwisko.

PRAWO DO INFORMACJI- oznacza, że dziecko powinno poznać swoje prawa, powinno mieć dostęp do różnych źródeł wiedzy.

PRAWO DO PRYWATNOŚĆI- oznacza, że dziecko może dysponować własnymi rzeczami, ma prawo do tajemnicy korespondencji, nikomu nie wolno bez bardzo ważnych powodów wkraczać w jego sprawy osobiste i rodzinne.